O szczeniaki zawsze dbamy najlepiej jak potrafimy, w końcu to małe pieski, które potrzebują pomocy w prawidłowym rozwoju. Kiedy zaczyna im coś dolegać, zawsze zaczynamy się martwić. Przedstawiamy sześć przyczyn występowania biegunki u najmłodszych psiaków.

  • Żywienie

Jeżeli szczeniak pochodzi z hodowli, to najprawdopodobniej przez cały czas dostawał tą samą karmę, w określonych ilościach i tych samych odstępach czasu. Kiedy po przywiezieniu w nowe miejsce zamieszkania zmieni się sposób odżywiania tj. rodzaj karmy, jej ilość lub porę, może wystąpić biegunka. Dlatego jeżeli chcemy zmienić sposób odżywiania szczeniaka, należy robić to stopniowo.

  • Stres

Zmiana otoczenia dla szczeniaka to ogromne przeżycie i stres. W końcu wszystko jest nowe – właściciel, miejsce, zapachy. Sytuacja może dotyczyć także wizyty u weterynarza lub długiej podróży. Na taki stres szczenię może zareagować biegunką.

  • Dokarmianie

Należy pamiętać, że nie wolno dawać psu resztek naszego jedzenia, a także nie można pozwolić psu na jedzenie znalezionych „przysmaków” na podwórku. Takie zachowanie może skończyć się biegunką.

  • Choroby wirusowe

Jeżeli zaobserwowaliśmy u szczeniaka brak apetytu, apatię, biegunkę, wymioty, odmowę jedzenia i picia, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który po badaniu oceni co dolega pieskowi i jak ma przebiegać leczenie.

  • Alergia

Jeżeli szczeniak jest uczulony na jakiś składnik pokarmu, to może wystąpić u niego biegunka, a także świąd skóry, problemy z uszami lub problemy dermatologiczne. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem weterynarzem.

  • Reakcja na leki, szczepienie, odrobaczenie

Jeżeli po podaniu leków, szczepionce czy też odrobaczaniu pojawiła się biegunka, należy skonsultować się z weterynarzem.

Gabinet Alphavet

Zapewniamy profesjonalną opiekę szczeniąt, serdecznie zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu weterynaryjnego w Krakowie.