Diagnostyka laboratoryjna – jest to bardzo szeroka dziedzina medycyny zajmująca się badaniem materiału biologicznego pobranego od pacjenta, takiego jak krew, wymazy czy wydzieliny/wydaliny. Wyniki tych badań pozwalają na ocenę i poznanie ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia, a także jeśli to konieczne, zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

W naszej Przychodni wykonujemy badania krwi, moczu i kału, a także diagnostykę cytologiczną. Pobieramy również wymazy jeśli jest konieczność wykonania posiewów – bakteriologii, mykologii z antybiogramem bądź badań genetycznych.

Badania genetyczne pozwalają właścicielom i hodowcom zbadać obecność chorób dziedzicznych i zidentyfikować prawdopodobne zwierzęta będące nosicielami. Umożliwia to świadome krycie psów i kotów, aby w miarę możliwości zmniejszyć, bądź całkowicie wyeliminować, występowanie w kolejnych miotach niektóre choroby genetyczne, a dodatkowo może się przyczynić do diagnozy w przypadku już istniejącej choroby.

Nasza przychodnia posiada na miejscu laboratorium Idexx – dzięki czemu w przeciągu 15 – 20 min, jesteśmy w stanie otrzymać wyniki morfologii, biochemii czy niektórych hormonów ( np. progesteron). Dodatkowo w trakcie wizyty jesteśmy w stanie wykluczyć bądź potwierdzić najpopularniejsze choroby zakaźne, takie jak parwowiroza u psów czy FIV / FeLV lub panleukopenia u kotów.
Jeśli jednak konieczne jest rozszerzenie diagnostyki, współpracujemy z czołowymi polskimi i zagranicznymi laboratoriami weterynaryjnymi, tj.:

  • Lab-Wet
  • Laboklin
  • VetLab
  • Idexx
  • Animal Lab
  • VetDiagnostyka
  • Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie

Jak dostarczyć próbkę moczu lub kału do badania?

Zdecydowanie odradzamy dostarczanie próbek moczu i kału przeznaczonych do badania w słoikach po dżemie, ogórkach lub innej żywności – czystość pojemnika będzie wpływała na czystość próbki, co w konsekwencji może fałszować wyniki – jest to szczególnie istotne w przypadku moczu, np. może zostać stwierdzona obecność glukozy, która fizjologicznie nie powinna w nim występować.

Jeśli lekarz zaleci doniesienie próbki moczu bądź kału do badania, w naszej Przychodni można nabyć jednorazowe pojemniki specjalnie do tego przeznaczone lub zakupić takowe w aptece.

Zaleca się, aby do badania w miarę możliwości donieść próbkę porannego moczu w czasie nie dłuższym niż 2 – 3 godziny od jego pobrania. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego jeśli będzie to niezbędne, w naszej Przychodni, lekarz pod kontrolą USG wykonuje procedurę cystocentezy, czyli nakłucia pęcherza moczowego przez powłoki jamy brzusznej – jest to szczególnie istotne, jeśli próbka ta ma być przeznaczona na wykonanie posiewu w celu identyfikacji bakterii oraz antybiogramu.

W przypadku badania parazytologicznego kału zalecamy, aby dostarczyć próbkę zbiorczą z 3 dni. Z oddanego przez psa lub kota stolca należy pobrać niewielki jego fragment, najlepiej wielkości orzecha włoskiego. Tak pobrany materiał należy przechowywać w warunkach chłodniczych, np. w lodówce, a następnie dostarczyć do Przychodni, gdzie wykonywane jest badanie.