Sprawując opiekę nad zwierzęciem, należy dbać o to, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na poszczególne jednostki chorobowe. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie!

 

SZCZEPIENIA

W ramach profilaktyki, wykonujemy szczepienia, zarówno u psów i kotów, jak i królików i fretek. Psy i koty najlepiej szczepić po raz pierwszy w wieku ok. 8 tygodni. Każde szczepienie powinno być poprzedzone odrobaczeniem (najlepiej przeprowadzonym około tygodnia przed szczepieniem).
Szczenięta i kocięta powinny zostać zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym trzykrotnie. Istnieje obowiązek zaszczepienia psa przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia. Koty wychodzące również zaleca się szczepić przeciwko wściekliźnie. Potem szczepienia należy powtarzać co roku, przestrzegając daty upłynięcia ważności szczepienia.

Na rynku mamy również szczepionki, które nie są określane mianem obowiązkowych(wścieklizna) czy zalecanych(szczepionki uodparniające przeciwko chorobom zakaźnym), ale również szczepionki dodatkowe. Stosuje się je u zwierząt szczególnie narażonych na niektóre patogeny. Dla przykładu, psy myśliwskie, polujące, pijące wodę z kałuż, stawów, warto regularnie szczepić przeciwko leptospirozie. Psy, które często znajdują się w skupiskach, warto szczepić rokrocznie szczepionką na kaszel kenelowy. Koty z kolei, szczególnie te wychodzące, zalecamy zaszczepić przeciwko białaczce. Jednak przed każdym takim szczepieniem konieczne jest wykonanie szybkiego testu w celu wykluczenia obecności wirusa białaczki w organizmie zwierzęcia. Jeśli wynik testu jest negatywny, wtedy zwierzę, u którego nie stwierdzono również nieprawidłowości w badaniu klinicznym – może zostać zaszczepione.

Jeśli chodzi o króliki, to również należy je szczepić. Na rynku jest dostępna szczepionka łączona, która zabezpiecza króliki przeciwko myksomatozie oraz pomorowi typu 1 i 2. Można ją stosować u królików w wieku 6-8 tygodni lub które osiągnęły 1kg. Szczepionkę należy powtarzać co roku. Warunkiem koniecznym jest również ok. miesięczny pobyt u Państwa – w tym czasie można wychwycić ewentualne dolegliwości, nieprawidłowości, gdyż tylko zwierzę zdrowe może zostać zaszczepione. Istnieją również szczepionki zabezpieczające np. tylko przeciwko myksomatozie i pomorowi typu 1. Pamiętajmy wtedy o dodatkowym zabezpieczeniu uszaka przeciwko pomorowi typu 2 osobną szczepionką.

Fretki należy szczepić przeciwko nosówce oraz wściekliźnie. Do działań profilaktycznych zaliczamy także regularne badanie kału w celu wykluczenia obecności pasożytów. Jeśli w badaniu uwidocznione zostaną pasożyty, dobieramy wtedy odpowiednie leczenie.

 


 

ODROBACZANIE 

Pamiętajmy, że szczenięta powinny być odrobaczane już od 2, a koty od 3 tygodnia życia co miesiąc do ukończenia pół roku. Później psy i koty wychodzące odrobacza się co 3 miesiące, koty niewychodzące można odrobaczać co pół roku.

Warto notować sobie daty podawania preparatów zabezpieczających przed pasożytami zewnętrznymi, tj. pchłami, kleszczami, nużeńcami, świerzbowcem oraz datę podania kolejnej dawki.


BADANIE KRWI

Profilaktyka to również badania krwi. Warto przynajmniej raz w roku (u zwierząt starszych, chorujących przewlekle nawet raz na pół roku, czasem, jeśli są takie zalecenia, nawet co 3 miesiące)zbadać krew pupila. Pozwala to na wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości i wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia.


USG

Do badań dodatkowych zaliczamy usg, które warto wykonywać przynajmniej raz w roku oraz echo serca, na które warto się zgłosić profilaktycznie po ukończeniu roku szczególnie u ras predysponowanych do poszczególnych chorób serca (np. kotów brytyjskich , maine coonów, cocker spanieli i innych).