Badanie kardiologiczne zwierząt towarzyszących


dr n.wet. Paweł Łyp

W zakres badań kardiologicznych wchodzi:

  • Badanie echokardiologiczne
  • Badanie elektrokardiograficzne

Badania wykonywane są przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, aby rozpoznanie schorzenia nie opierało się wyłącznie na zewnętrznych objawach i badaniu palpacyjnym. Dzięki użyciu najnowocześniejszej technologii jesteśmy w stanie kompleksowo zbadać zwierzę, postawić diagnozę, a także przygotować odpowiedni plan leczenia.

 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

 


 

Zadbaj o serce zwierzaka

W ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w medycynie weterynaryjnej. Jeszcze do niedawna wielu chorób nie można było wykryć z uwagi na brak skutecznych narzędzi diagnostycznych, a wiele z wykrytych chorób nie mogło być skutecznie leczonych przez brak odpowiednich leków, czy sprzętu. Nasze zwierzęta zapadają na choroby serca znacznie częściej niż uważało się wcześniej. Bardzo często złe samopoczucie zwierzęcia tłumaczone jest podeszłym wiekiem, podczas gdy w dużej części przypadków sprawcą złego samopoczucia jest niewydolne serce. Na szczęście dzięki wspomnianemu postępowi w medycynie wiele z chorób serca można diagnozować i leczyć, zapewniając naszym podopiecznym komfort i dobre samopoczucie, a niejednokrotnie dawać im „drugą młodość”.

Badanie Echokardiograficzne

Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych we współczesnej kardiologii małych zwierząt jest Echokardiografia, określana również jako Echo serca. Jest to nieinwazyjna metoda badania pracy serca przy pomocy aparatu USG. Badanie Echo serca umożliwia „zajrzenie” w głąb klatki piersiowej i uwidocznienie struktur serca w trakcie jego pracy, a co za tym idzie ocenę struktury mięśnia sercowego oraz obecności wad wrodzonych i nabytych. Uzyskane w trakcie badania obrazy oraz filmy są następnie analizowane, wykonywane są pomiary mające określić prawidłowość skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego, pracę zastawek i przepływ krwi w głównych naczyniach krwionośnych.

Badanie echokardiograficzne może być wykonane u wszystkich psów i kotów, a w najbliższym czasie w naszej lecznicy również u królików, świnek morskich, fretek, szynszyli i szczurów. Badanie jest bezbolesne, a zwierze nie musi być w żaden sposób do niego przygotowane. U niektórych zwierząt konieczne jest jedynie wygolenie bardzo niewielkiego fragmentu sierści na klatce piersiowej w okolicy mostka.

Zapraszamy na badanie kardiologiczne do Alphavet

Jeśli są Państwo właścicielami zwierząt które są starsze, mają kaszel, stały się niechętne do zabawy, spacerów, szybko się męczą, zmieniły swoje zachowanie i przyzwyczajenia, oddychają z otwartym pyskiem (koty), czy widoczne jest u nich zasinienie błon śluzowych lub skóry, powinniście udać się na konsultację kardiologiczną. Badanie jest kierowane również do właścicieli zwierząt rasowych z genetycznymi predyspozycjami do chorób serca, zwierząt które mają być rozmnażane, poddawane zabiegom w znieczuleniu ogólnym, a także dla właścicieli zdrowych zwierząt, którzy wiedzą iż wczesne wykrycie chorób serca i odpowiednio szybkie wdrożenie leczenia pozwoli przez długie lata cieszyć się obecnością swojego towarzysza u boku.