Zespół wiśniowego oka jest stosunkowo częstym zaburzeniem. Dotyczy ono gruczołu trzeciej powieki. Najczęściej obserwuje się je u psów w wieku ponieżej dwóch lat.

Gruczoł trzeciej powieki schowany jest jak sama nazwa wskazuje w trzeciej powiece – błonce widocznej w przyśrodkowym kącie oka.

Gruczoł ten odpowiedzialny jest za wydzielanie znacznej części łez.  Z tego powodu tak ważne jest jego prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku gdy gruczoł wypada, może dochodzić do zaburzenia jego funkcji i powstania tzw. syndromu suchego oka. Sam wypadnięty gruczoł pozbawiony ochrony przed czynnikami zewnętrznymi ulega zapaleniu i nie jest w stanie funkcjonować we właściwy sposób.

Zespół wiśniowego oka – powody

Często powodem wypadnięcia gruczołu jest stan zapalny lub infekcja, jednakże zdarza się, że do rozwoju tego zaburzenia dochodzi bez ustalonego powodu.

Jak wyleczyć wypadnięty gruczoł trzeciej powieki?

Najskuteczniejszym sposobem jest chirurgiczna repozycja wypadniętego guczołu trzeciej powieki. Wykonywana jest ona w znieczuleniu ogólnym, lecz daje najbardziej zadowalające wyniki spośród dostępnych metod leczenia.

Zabieg repozycji wypadniętego gruczołu trzeciej powieki można wykonać w Alphavet Cenrum Małych Zwierząt.