gabinet weterynaryjny kraków ruczaj (2)

W zależności od rasy, pies może żyć od 8 do nawet 20 lat, i to w dobrej kondycji. Rekordziści dożywają trzydziestu lat. W artykule przedstawiamy zasady według których należy opiekować się psem seniorem, by długo cieszył się witalnością i wspaniałym zdrowiem.

Psie zmysły i aktywność

Nie jest tajemnicą, że z wiekiem u psów seniorów można zaobserwować spadek aktywności i osłabienie zmysłów (najczęściej wzrok i słuch). Zdarza się, że starszy psiak rzadziej wchodzi w interakcje z właścicielami, częściej ucina sobie drzemki, a czasami ma lekką dezorientację.

10 wskazówek jak pomoc psu seniorowi

  • Należy regularnie sprawdzać stan jego zdrowia. Zdarza się, że starsze psiaki dopadają m.in. zwyrodnienia stawów, problemy z zębami, trawieniem, wątrobą, sercem czy nerkami. Jednak dzięki odpowiedniej opiece weterynaryjnej można bardzo szybko wykryć nieprawidłowości, za sprawą czego pies nie cierpi i zachowuje zdrowie na dłużej.
  • Odżywianie psa seniora musi być odpowiednio zbilansowane. Otyłość u psów zawsze jest bardzo niebezpieczna, szczególnie gdy psiak jest starszy, dlatego nie możemy do niej dopuścić. Należy zapewnić pupilowi odpowiednią karmę, która zagwarantuje mu wszystkie wartości odżywcze, nie narażając go na odkładanie się zbędnych kilogramów, a także poprawi jego odporność. Warto zwrócić uwagę na zawartość błonnika w karmie, ponieważ wspomaga układ trawienny oraz na poziom witaminy E i C, ponieważ wspomagają komórki w walce z wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie.
    Najlepiej wybierać profesjonalne karmy dla psów w odpowiednich przedziałach wiekowych np. 8+, 10+, 12+.
  • Jeżeli pies nie ma apetytu, warto zainwestować w karmę o podwyższonej smakowitości.
  • Mimo że pies senior nie jest już tak aktywny jak kiedyś, to należy mu zapewniać odpowiednią dawkę ruchu, co wpływa na jego zdrowie i kondycję.
  • Warto zapewnić starszemu psu bardziej miękkie posłanie.
  • Starsze psy są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego w zależności od warunków atmosferycznych, wychodząc na spacer z psiakiem warto zapewnić mu ubranko, chroniące przed zimnem lub matę chłodzącą chroniącą przed upałem.
  • Należy podawać psu przekąski i karmę zapewniającą ochronę zębów i dziąseł.
  • Należy szczególnie dbać o sierść i skórę psa seniora, warto regularnie sprawdzać czy kondycja skóry jest odpowiednia, czy nie pojawiły się zmiany, guzy.
  • Starsze psy mogą mieć problem z potrzebami fizjologicznymi, dlatego należy częściej wyprowadzać je na spacer.
  • Starsze psiaki wymagają od właścicieli nieco więcej cierpliwości, nie można denerwować się na stan, za który nie odpowiadają. Miłość właściciela dla psa zawsze jest najlepszą nagrodą i wpływa na nastawienie i zdrowie psa.

Alphavet zaprasza wszystkich psich seniorów na wizytę!

Nasz gabinet jest przyjazny dla wszystkich zwierzaków, zajmujemy się nimi z odpowiednią troską, zachowując wysoki profesjonalizm. Serdecznie zapraszamy wszystkie zwierzaki!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *