O szczeniaki zawsze dbamy najlepiej jak potrafimy, w końcu to małe pieski, które potrzebują pomocy w prawidłowym rozwoju. Kiedy zaczyna im coś dolegać, zawsze zaczynamy się martwić. Przedstawiamy sześć przyczyn występowania biegunki u najmłodszych psiaków.
Jeżeli szczeniak pochodzi z hodowli, to najprawdopodobniej przez cały czas dostawał tą samą karmę, w określonych ilościach i tych samych odstępach czasu. Kiedy po przywiezieniu w nowe miejsce zamieszkania zmieni się sposób odżywiania tj. rodzaj karmy, jej ilość lub porę, może wystąpić biegunka. Dlatego jeżeli chcemy zmienić sposób odżywiania szczeniaka, należy robić to stopniowo.
Zmiana otoczenia dla szczeniaka to ogromne przeżycie i stres. W końcu wszystko jest nowe – właściciel, miejsce, zapachy. Sytuacja może dotyczyć także wizyty u weterynarza lub długiej podróży. Na taki stres szczenię może zareagować biegunką.
Należy pamiętać, że nie wolno dawać psu resztek naszego jedzenia, a także nie można pozwolić psu na jedzenie znalezionych „przysmaków” na podwórku. Takie zachowanie może skończyć się biegunką.
Jeżeli zaobserwowaliśmy u szczeniaka brak apetytu, apatię, biegunkę, wymioty, odmowę jedzenia i picia, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który po badaniu oceni co dolega pieskowi i jak ma przebiegać leczenie.
Jeżeli szczeniak jest uczulony na jakiś składnik pokarmu, to może wystąpić u niego biegunka, a także świąd skóry, problemy z uszami lub problemy dermatologiczne. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem weterynarzem.
- Reakcja na leki, szczepienie, odrobaczenie
Jeżeli po podaniu leków, szczepionce czy też odrobaczaniu pojawiła się biegunka, należy skonsultować się z weterynarzem.
Gabinet Alphavet
Zapewniamy profesjonalną opiekę szczeniąt, serdecznie zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu weterynaryjnego w Krakowie.