Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Psiaki muszą przyjmować szczepionki, które uchronią je od wielu chorób w przyszłości.

Odpowiedzialność właściciela

Trzeci i piąty tydzień życia to czas w którym należy pojawić się ze szczeniakiem u lekarza weterynarii na odrobaczeniu. Weterynarz na pierwszej wizycie założy zwierzęciu książeczkę zdrowia i rozpisze harmonogram szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Ponad to w trzecim miesiącu życia  powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Za niedotrzymanie tego obowiązku Powiatowy Inspektorat Weterynarii może ukarać właściciela mandatem w wysokości 500 złotych. Jednak najwięcej problemów można sobie przysporzyć, jeżeli niezaszczepiony psiak kogoś ugryzie, ponieważ trafia on na obserwację, a właścicielowi grozi odpowiedzialność karna i stanięcie przed sądem.

Na co należy szczepić psa?

Poza szczepieniem na wściekliznę, szczeniak powinien być także zaszczepiony na nosówkę i parwowirozę. W zależności czy właściciel decyduje się na szczepienia wczesne czy standardowe, szczepienie można wykonać w szóstym lub dziewiątym tygodniu życia.

W kolejnych tygodniach życia psiaka, należy powtórzyć zastrzyki przeciwko nosówce i parwowirozie, do tego dochodzi szczepienie przeciwko leptospirozie, kaszlowi kenelowemu, wirusowemu zapaleniu wątroby i kornowirozie.

Oczywiście terminarz szczepień jest zależny od zaleceń weterynarza, to on najlepiej stwierdzi jakie szczepionki i dokładnie kiedy powinien przyjąć pies. W gabinetach weterynaryjnych często można spotkać szczepionki skojarzone, czyli przy jednej wizycie szczeniak może zostać uodporniony na kilka chorób.

Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę chorób, na które pies musi być zaszczepiony:

  • Nosówka – choroba wirusowa, szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych psów. Przenoszona droga kropelkową lub przez kontakt bezpośredni. Atakuje układ pokarmowy, nerwowy i oddechowy. Nieleczona nosówka wykazuje duży wskaźnik śmiertelności.
  • Parwowiroza – krwotoczne zapalenie żołądka i jelit. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym zwierzęciem lub jego kałem. Wyjątkowo niebezpieczna dla szczeniąt. Przy leczeniu niezbędne jest podanie specjalnej surowicy Canglob P
  • Kaszel kenelowy – wirusowe zapalenie dróg oddechowych, leczone przebiega bardzo łagodnie. Nieleczone grozi niewydolnością układu oddechowego.
  • Wirusowe zapalenie wątroby (choroba Rubartha) – do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym psem lub nosicielem wirusa. Ostra postać choroby cechuje się wysoką śmiertelnością.

Szczeniak po szczepieniu

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania szczenięcia na choroby zakaźne, zwierzę powinno przebywać w domu, nie kontaktować się z innymi zwierzętami i nie wychodzić w miejsca gdzie mogły przebywać inne zwierzęta. Taka kwarantanna powinna trwać do 2 tygodni od ostatniego szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym.

Gabinet weterynaryjny Alphavet | Kraków – Ruczaj

Serdecznie zapraszamy wszystkich właścicieli szczeniaków na ustalenie planu szczepień.

W naszym gabinecie Państwa szczeniak z pewności będzie czuł się komfortowo!