W momencie kiedy nasz pupil ma problemy z oczami, nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy to uraz mechaniczny, wirusowa choroba czy wada wrodzona. Warto zapoznać się z tym co może dolegać naszemu psu, dlatego przedstawiamy dziesięć najczęstszych chorób oczu u psów.

Kiedy występuje u psa choroba oczu?

Wszystkie choroby oczy u psów mają bardzo podobne objawy, tj.:

  • mrużenie oka,
  • łzawienie,
  • pocieranie łapą o chore oko,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • światłowstręt,
  • pogorszenie wzroku,
  • utarta wzroku.

Dziesięć chorób oczu najczęściej występujących u psów

Urazy mechaniczne i ciała obce

W przypadku urazów do uszkodzenia może dość podczas zabawy, walk między psami, czy też biegania psa po nieznanym terenie. Najczęściej można zaobserwować mrużenie oka, ból czy krwawienie.

W przypadku ciał obcych, w oku może pojawić się właściwie wszystko od źdźbła trawy, piasek, kończąc na cierniach. Wywołują one silny ból i mrożenie. Pies często pociera łapą o oko, aby pozbyć się ciała obcego.

Wypadnięcie gałki ocznej

Jest to stan który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Gałka oczna przesuwa się do przodu, wypadając z oczodołu, co powoduje bardzo duży ból.

Wrzód rogówki

Polega on na przerwaniu ciągłości rogówki oka. Dzielą się na powierzchowne i głębokie. Wrzody rogówki mogą występować m.in. przez zapalenie bakteryjne oczu, ciała obce, nieprawidłową produkcję łez.

Zapalenie spojówki i trzeciej powieki

Objawia się łzawieniem, mrużeniem oka, zaczerwienieniem spojówek i ich obrzękiem. Najczęściej dotyczy obu oczu. Powodem występowania schorzenia może być wirus, bakteria, chlamydia czy też alergia.

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki

To schorzenie szerzej opisaliśmy w artykule Zespół wiśniowego oka – czyli wypadnięty gruczoł trzeciej powieki” – polecamy lekturę.

Entropium i ektropium

Są to choroby wrodzone. Entropium najczęściej występuje u chow-chow, psów ras brachycefalicznych, shar pei, psów rad olbrzymich. Z kolei ektropum najczęściej dotyka bernardynów, mastifów, retriverów, spanieli, psów gończych.

Entropium to sytuacja w której krawędź powieki zawija się do środka, powodując że rzęsy i włosy powieki drażnią rogówkę oka, co wywołuje łzawienie, mrużenie oka, zapalenie lub uszkodzenie rogówki, a także jej perforację.

Ektropium to wywinięcie brzegu powieki na zewnątrz, co powoduje odsłonięcie spojówki powieki. Powoduje upośledzenie pracy filmu łzowego oka, co prowadzi do chorób rogówki i pogorszenia widzenia.

Skórzak

Wada wrodzona, która powoduje że na rogówce lub spojówce znajduje się widoczna skóra z włosami.

Grudkowate zapalenie trzeciej powieki

Najczęściej chorują na nie psy młode do roku życia. Po wewnętrznej stronie trzeciej powieki występują grudki chłonne, które zaatakowane przez wirusy powiększają się i drażnią rogówkę która znajdującą się bezpośrednio pod nimi.

Zaćma

Psy również chorują na zaćmę, objawia się niebiesko mlecznym kolorem źrenicy. Jest to choroba przewlekła prowadząca do utraty wzroku.

Jaskra

Wywołana jest przez wzrost ciśnienia w gałce ocznej, może być spowodowana przez inne choroby oka lub związana z nieprawidłowym kątem przesączania. Choroba objawia się rozszerzeniem źrenicy, powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, a także silny ból.

Zapraszamy do Alphavet

Jeżeli zauważyłeś u swojego psa niepokojące objawy, skontaktuj się z nami. Zrobimy wszystko by podczas leczenia czuł się komfortowo i aby szybko wrócił do zdrowia.